مقاله پژوهشی در باب کتابت و جمع آوری قرآن کریم


در حال بارگذاری
۲۲ فروردین ۱۳۹۹
word
472کیلوبایت
14صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان پژوهشی در باب کتابت و جمع آوری قرآن کریم است که در۱۴ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده :

مساله تاریخ تدوین قرآن همواره مورد بحث و تحقیق علمی و تاریخی بین مفسران و قرآن پژو هان بوده است؛ در این باره اقوال مختلفی بین دانشمندان علوم قرآنی وجود دارد، عده ای معتقدند قرآن در همان زمان حیات پیامبر نگارش و تدوین یافته و عده ای هم بر این عقیده اند که قرآن بعد از رحلت پیامبر کتابت و تدوین شده است. یافته های این پژوهش بیان می دارد که کتابت و جمع آوری قرآن در زمان حیات پیامبر بر حسب وظیفه و رسالتی که از جانب خداوند داشت صورت گرفته است؛ و کسانی که این قول را نپذیرفته اند خواسته یا ناخواسته زمینه را برای شبهه افکنی هرچه بیشتر دشمنان قرآن به بهانه تحریف و یا عدم حجّیت آن فراهم نموده اند. همچنین اگر بعضی از دانشمندان و محققان علوم قرآنی براین باورند که قرآن بعد از رحلت پیامبر جمع آوری شده است، این باور اشتباه گاهی در اثر دقت نکردن آنان در منظور از جمع آوری قرآن بعد از پیامبر بوده است، چرا که جمع آوری قرآن در عصر صحابه صورت نگرفته است؛ و منظور از آن جمع‌آوری قرائت های مختلف قرآن و یکسان سازی آن با یک قرائت واحد بوده است، که در زمان خلافت عثمان صورت گرفت و مورد تایید حضرت علی (ع) نیز قرار گرفت.

واژگان کلیدی: کتابت قرآن، جمع آوری قرآن، پیامبر(ص)، امام علی(ع)، عثمان

مقدمه :

زمانی که پیامبر گرامی اسلام به رسالت مبعوث شد و آیات وحی را از خداوند متعال دریافت نمود، قرآن کریم به عنوان آخرین کتاب آسمانی و بزرگترین معجزه پیامبر گرامی اسلام جایگاه بزرگی را در بین همه مسلمانان پیدا کرد. با فرمایشات پیامبر (ص) درباره قرآن کریم و تبیین جایگاه آن برای مسلمانان،[۱] از همان آغاز نزول وحی، مسلمانان با تمام وجود سعی در حفظ قرآن و نگارش آن داشتند. اولین قدم برای حفاظت از آیات الهی حفظ آیات در افکار و سینه‏های مستعد مسلمانان بود امّا این مطمئن‌ترین راه برای پاسداری از آیات الهی نبود. فلذا پیامبر دستور به کتابت و جمع آوری قرآن دادند، تا قرآن کریم از بین نرود و در گذر زمان دچار تحریف نشود. به همین جهت در زمان حیات رسول خدا(ص) به دستور ایشان افرادی به عنوان کاتب وحی، آیات قرآن را می‏نوشتند و هر آیه‏ای که نازل می‏گشت، به فرمان وی در جای مناسب خود قرار می‏دادند، که در علوم قرآنی از آنان به عنوان کاتبان وحی یاد شده است.

بعضی از قرآن پژوهان، مانند علامه زنجانی در کتاب تاریخ القرآن، نویسندگان وحی را ۴۳ نفر دانسته و نام آنان را یاد آور شده است که معروف‏ترین آنان، عبارتند از: علی ابن ابی طالب، زید بن ثابت، ابی بن کعب و عبد الله بن مسعود. «رسول خدا به نوشتن قرآن بسیار اهتمام می‏ورزید و نسبت بدان عنایت فراوانی مبذول می‏داشت». (زنجانی،۱۳۵۴ق،ص۲۰)

نبی اکرم(ص) بر کار کاتبان وحی، نظارت دقیق داشت و جای قرار دادن آیات را تعیین می‏فرمود؛ چنان که از ابن عباس نقل شده است که پیامبر(ص) فرمودند: جبرئیل آیه «و اتقوا یوماً ترجعون فیه الی الله» (البقره: ۲۸۱)  را آورد و گفت: خدای تعالی می‏فرماید: این آیه را پیش از آیه ۲۸۰ سوره بقره بگذار».(رکنی،۱۳۶۳، ص۶۴-۶۳) بعد از کتابت آیات قرآن، کاتبان وحی نسخه‏ای از قرآن را نیز در خانه پیامبر قرار می‏دادند. بنابراین، تمام قرآن کریم، زیر نظر مستقیم آن حضرت، نگاشته و جمع‏آوری ‌شد و نسخه‏ای از آن نزد حضرت باقی ماند. (زنجانی،۱۳۵۴ق،ص۶۴)

با این حال، این موضوع در علوم قرآنی همواره مورد بحث و مناقشه بوده، که چه کسی قرآن را جمع‏آوری و تدوین کرده است؟ آیا قرآن کریم در زمان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) جمع آوری شده؟ و یا اینکه گرد آوری آن توسط صحابه صورت گرفته است؟

[۱]  برای ملاحظه برخی از روایات دال بر این مطلب( ر.ک: طبرسی، مقدمه تفسیر مجمع البیان، بیروت، مؤسسه الاعلمی للمطبوعات،  ۱۴۱۵، ج ۱، ص ۴۴).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی پژوهشی در باب کتابت و جمع آوری قرآن کریم با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.