مقاله کاربرد پوشش خوراکی در بهبود کیفیت و ماندگاری انجیر


در حال بارگذاری
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
345کیلوبایت
11صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان کاربرد پوشش خوراکی در بهبود کیفیت و ماندگاری انجیر است که در۱۱ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

 چکیده:

انجیر غذایی بسیار مغذی بوده و در محصولات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. انجیر سرشار از ویتامین، عناصر معدنی، آب و چربی و همچنین یکی از غنی ترین منابع گیاهی کلسیم و فیبر است. تیمارهای شیمیایی مختلفی مانند کلرین و دی اکسید گوگرد ، برای افزایش عمر مفید و جلوگیری از فساد انجیرها بکار بسته شده است. با این حال تقاضای رو به رشدی برای جایگزین های ایمن تر و دوستدار محیط زیست وجود دارد. این تحقیق به منظور ارزیابی تأثیر ژل آلوئه ورا بر خصوصیات کیفی پس از برداشت میوه ی انجیر انجام شد. بخشی از میوه ها با ژل آلوئه ورا پوشش داده شدند و دسته ی دیگر به عنوان شاهد در نظر گرفته شدند (غوطه وری در آب مقطر). انجیرها در دمای اتاق (˚C3±۲۹) نگهداری شدند و در دوره های زمانی معینی آنالیز گردیدند. نتایج نشان داد پوشش ژل آلوئه ورا در کاهش افت وزن، حداقل تغییرات در پارامترهای فیزیکو شیمیایی (pH، اسیدیته قابل تیتر و مواد جامد محلول کل) و در کاهش پوسیدگی میوه بسیار مفید عمل می کند. همچنین ویژگی های حسی میوه ی پوشش داده شده بهتر از گروه کنترل ارزیابی شد که چروکیدگی و قهوه ای شدن کمتر پوست میوه گواه این قضیه است.

نتایج این مطالعه پتانسیل استفاده از یک بیوپلیمر مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست را برای حفظ خصوصیات کیفی و افزایش عمر ماندگاری انجیر نشان داد .

نتایج مثبت به دست آمده در مطالعه ی حاضر، می تواند در آزمایشات مشابه و برای دیگر میوه جات و سبزیجات گرمسیری/ نیمه گرمسیری به کار رود.

کلید واژگان: ژل آلوئه ورا، انجیر، پوشش خوراکی، عمر ماندگاری

 مقدمه:

Ficus، یکی از بزرگترین جنس های گیاهان دارویی را در سرتاسر جهان با حدود ۷۵۰ گونه از گیاهان چوبی، درختان و درختچه ها تشکیل می دهد که اکثراً در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری رشد میکند.  قسمت های مختلف گیاه مانند پوست درخت، برگ ها، شاخه های باریک، میوه، دانه و شیره گیاه از نظر دارویی حائز اهمیت است. انجیر غذایی بسیار مغذی بوده و در محصولات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. انجیر سرشار از ویتامین، عناصر معدنی، آب و چربی و همچنین یکی از غنی ترین منابع گیاهی کلسیم و فیبر است. طبق گزارشات سازمان کشاورزی ایالت متحده امریکا، انجیر خشک سرشار از فیبر، مس، منگنز، منیزیم، پتاسیم، کلسیم، و ویتامین K، متناسب با نیازهای بدن انسان بوده و همچنین دارای مقادیر کمتری از سایر مواد مغذی میباشد. انجیر خاصیت ملینی داشته و  منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها, فلاونوئید ها و پلی فنل ها و برخی از ترکیبات فعال زیستی مانند آرابینوز، بتا-کاروتین، گلیکوزید، بتا-سیتواسترول هاست. میوه ی انجیر با خواص دارویی مانند تأثیر بر جوش و درمان سایر بیماری های پوستی شناخته شده است، همچنین میوه ای قلیایی بوده و برای سلامت کبد مفید است (۱).

انجیر به عنوان یک میوه بحرانی طبقه بندی می شود، به گونه ای که تا حد کمی از رسیدن بر روی درخت باقی می ماند، سپس میوه برداشت می شود . جهت عرضه به بازار، انجیر تازه بایستی زمانی که برای کیفیت مناسب خوراکی تقریباً به صورت کامل رسیده باشد، برداشت شود. با توجه به ماهیت فسادپذیر میوه ها ، تولیدکنندگان برای فروش محصولات خود بازارهای نزدیک و محلی را ترجیح می دهند. انجیر را می توان تنها برای یک دوره کوتاه ( ۱۰ تا ۷ روزه ) در C˚۰ و %۹۰-۸۵ رطوبت نسبی نگهداری کرد . علاقه رو به رشد برای مصرف انجیر تازه در بسیاری از کشورها وجود دارد . از سوی دیگر کشاورزان و فروشندگان محلی متحمل ضایعات بالای پس از برداشت میوه انجیر تازه به علت ماهیت فسادپذیر آن می شوند. رنگ پوست و سفتی بافت انجیر تازه به کیفیت و عمر ماندگاری آن بستگی دارد . عطر و طعم بسته به مرحله رسیدن میوه تحت تاثیر قرار می گیرد و در انجیرهایی که بیش از حد رسیده اند، محصولات تخمیری تولید شده کیفیت میوه را تحت تأثیر قرار می دهد.

تیمارهای شیمیایی مختلفی مانند کلرین (۲)و دی اکسید گوگرد (۳)، برای افزایش عمر مفید و جلوگیری از فساد انجیرها بکار بسته شده است . با این حال تقاضای رو به رشدی برای جایگزین های ایمن تر و دوستدار محیط زیست وجود دارد .

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی کاربرد پوشش خوراکی در بهبود کیفیت و ماندگاری انجیر با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.