مقاله پوشش کربوکسی متیل سلولز حاوی عصاره آویشن راهی برای افزایش عمر ماندگاری مغز فندق تازه


در حال بارگذاری
۳۱ شهریور ۱۳۹۹
word
565کیلوبایت
12صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان پوشش کربوکسی متیل سلولز حاوی عصاره آویشن راهی برای افزایش عمر ماندگاری مغز فندق تازه است که در۱۲ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده
پوشش¬های خوراکی یکی از انواع بسته¬بندی¬های فعال زیست¬تخریب-پذیر مورد توجه صنعت غذا و جایگزین مناسبی برای بسته¬بندی¬های سنتزی هستند که می¬توانند حاملی برای مواد مختلف از جمله مواد ضدمیکروب¬ و ضد اکسیداسیون باشند. در این تحقیق اثر پوشش¬های خوراکی بر پایه کربوکسی¬متیل¬سلولز حاوی عصاره آویشن بر جذب رطوبت و ویژگی¬های حسی مغز فندق خام پوشش¬دهی شده، مورد بررسی قرار گرفت. پوشش¬های کربوکسی متیل سلولز با غلظت-های مختلف صفر، ۵/۰ و ۵/۱ درصد وزنی/حجمی، و عصاره آویشن با غلظت¬های صفر، ۵/۰ و ۱ درصد حجمی/حجمی تهیه شد. آزمایشات در قالب فاکتوریل بر پایه طرح کاملا تصادفی و در سه تکرار انجام شد. مطابق با نتایج بدست آمده در این تحقیق، نمونه فاقد پوشش، بیشترین میزان جذب رطوبت را داشته است. افزودن عصاره هیدروالکلی آویشن به محلول پوشش، جذب رطوبت در نمونه¬های پوشش¬دهی شده را به طور معنی¬داری (۰۵/0p≤) کاهش می¬دهد. نتایج ارزیابی حسی نمونه¬ها نشان داد، استفاده از پوشش کربوکسی متیل سلولز نرم شدن بافت و تغییر رنگ در نمونه¬های پوشش دهی شده را به تاخیر می اندازد و باعث افزایش عمر ماندگاری مغز فندق خام می¬شود. این پوشش، خوراکی و دوستدار محیط زیست است و به بسته¬بندی¬های سنتزی ترجیح داده می¬شود.
واژه¬های کلیدی: بسته بندی زیست تخریب پذیر، پوشش کربوکسی متیل سلولز، عصاره آویشن، فندق تازه
مقدمه
فندق با نام علمی Corylus avellana L. هجدهمین محصول صادراتی مهم کشور ایران است. طبق آخرین آمار فائو ایران با تولید بالغ بر ۲۱۴۴۰ میلیون تن فندق، در رتبه هفتم جهان جای گرفته است (۱۰). فندق جز ترکیبی بسیاری ازمحصولات غذایی مانند محصولات قنادی، شکلات و بستنی است (۱۳). شرایط آب و هوایی منطقه کشت، رطوبت نسبی هوا در هنگام برداشت و آسیب¬های ناشی از حمله پرندگان، احتمال آلودگی محصول به آفلاتوکسین را افزایش می-دهند. (۱۱).
پوشش¬های خوراکی لایه نازکی از مواد هستند که با محدود کردن انتقال گازها (اکسیژن و دی اکسید کربن) و جلوگیری از نفوذ رطوبت، روشی کارآمد برای افزایش عمر ماندگاری محصولات غذایی می¬باشند (۱۶). پوشش¬های خوراکی از لیپیدها، پلی¬ساکاریدها، پروتئین¬ها یا مخلوطی از آن¬ها تشکیل می¬شوند که به تنهایی یا در ترکیب با پلیمرهای سنتزی جهت بسته¬بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می¬گیرند (۹).
کربوکسی متیل سلولز یکی از مشتقات مهم سلولز است که از طریق واکنش سلولز با هیدروکسید سدیم و اسیدکلرواستیک تولید می¬شود (۲). بر خلاف سلولز که ساختاری کریستالی و نامحلول دارد، کربوکسی متیل سلولز محلول در آب است و توانایی زیادی برای تشکیل فیلم¬ها و پوشش¬های انعطاف پذیر و مستحکم دارد (۶). استفاده از عصاره آویشن باعث بهبود طعم و افزایش عمر ماندگاری محصولات غذایی می¬شود (۱۴ و ۱۸).
هدف از این مطالعه بررسی اثرات پوشش¬های خوراکی کربوکسی متیل سلولز در غلظت¬های صفر، ۵/۰ و ۵/۱ درصد و عصاره هیدروالکلی آویشن با غلظت¬های صفر، ۵/۰ و ۱ درصد بر جذب رطوبت و ویژگی¬های حسی مغز فندق پوشش دهی شده است.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی پوشش کربوکسی متیل سلولز حاوی عصاره آویشن راهی برای افزایش عمر ماندگاری مغز فندق تازه با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.