کاروانسراهای ایران از لحاظ ساخت و اجرا


در حال بارگذاری
۱۷ شهریور ۱۳۹۸
Word, Pdf
1275 کیلوبایت
15 صفحه
1521 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

مقاله حاضر حاصل یک کار کلاسی در خصوص هنر و معماری است که به بررسی کاروانسراهای ایران از لحاظ ساخت و اجرا پرداخته شده است. فرمت فایل مقاله وُرد می باشد.

چکیده

هدف تحقیق حاضر بررسی اجمالی کاروانسراهای ایران از لحاظ ساختاری و اجرایی آن ها بوده است. در همین راستا انواع کاروانسراهای درون شهری و برون شهری به روش توصیفی-کتابخانه ای بررسی شده است.نتیجه مطالعه حاکی از آن است که، ساختار اغلب کاروانسراهای عظیم از سه جزء سنگ، خشت، گل تشکیل شده است و به نحوی منطبق با شرایط اغلیمی محیط مجاور کاروانسرا اجرا شده اند.

کلیدواژه: کاروانسرا، کاروانسرای گنجعلیخان، کاروانسرای درون شهری، کاروانسرای برون شهری

نیاز انسان به سرپناه و مأمن، نه تنها در حضر بلکه در سفر هم از روزگار باستان‌ مورد توجه بوده است. در ایران‌زمین از گذشتهء بسیار دور آثار و مظاهری از اینگونه‌ پناهگاه‌ها و استراحتگاه‌های بین‌راهی دیده می‌شود که بسیاری از آنها را می‌توان از نظر شیوهء ساختمانی از شاهکارهای معماری و هنری عصر خود به حساب آورد. عملکردهای گوناگونی که در گذشته کاروانسرا به عهده داشته، باعث گردیده نام‌های‌ متفاوتی برای اینگونه بناها در فرهنگ لغات جای گیرد؛ از جمله کاربات، رباط، ساباط و … (۱). در مقاله حاضر به بررسی ساختاری و اجرایی کاروانسراها در دوره های مختلف تاریخی پرداخته شده است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.